2011 RESULTS

2011 HJI HAWAII STATE JUDO CHAMPIONSHIPS - Dec. 4, 2011


Tanya Lopes - 1st
Isaiah Roberts - 1st
Shaena Peralto - 1st
KelliAnn Marn - 1st
Jordan Davis - 1st
Kayla Shota - 1st
Niah Maea - 2nd
Cherise Mori - 2nd
Kahiwa Chong - 2nd
Trinity Oshiro - 2nd
Jayden Marn - 3rd
Megen Horiuchi - 3rd
Paxton Horiuchi - 3rd
Aimee Morifuji - 3rd
Jacky Davis - 3rd
Kyle Corley 3rd

Also competing:  David Lopes, Erik Cortney, Dane Coloma and Jordan Morifuji.
 

 


2011 JBBAH YONENBU JUDO TOURNAMENT - Nov. 20, 2011

Jamie Cambra - 3rd place
Jacky Davis - 2nd place
Jordan Davis - 1st place
Paxton Horiuchi - 2nd place
Aimee Morifuji - 2nd place
Jordan Morifuji - 2nd place
Trinity Oshiro - 3rd place
Mia Schmidt - 1st place
Kayla Shota - 1st place
Niah Maea - 1st place
Shaena Peralto - 1st place
Dane Coloma - 3rd place

also competed:  Lindsey Cambra, Megen Horiuchi and Cherise Mori.

 


2011 MILILANI SEIDOKAN JUDO TOURNAMENT - Nov. 6, 2011

Lindsey Cambra - 1st
Tanya Lopes - 1st
Niah Maea - 1st
Brooke Kawamura - 1st
Kahiwa Chong - 1st
Paxton Horiuchi - 1st
Shaena Peralto - 1st
Trinity Oshiro - 1st
Jaryn Kawamura - 2nd
Cherise Mori - 2nd
David Lopes - 2nd
Megen Horiuchi - 2nd
Kayla Shota - 2nd
Evan Arakaki-Hall - 2nd
Dane Coloma - 2nd
Erik Cortney - 2nd
Kyle Corley - 2nd
Jamie Cambra - 3rd
Brooke Kimura - 3rd

 

 

2011 AIEA HONGWANJI JUDO TOURNAMENT - Oct. 16, 2011

KelliAnn Marn - 1st
Kahiwa Chong - 1st
Kayla Shota - 1st
Isaiah Roberts - 1st
Megen Horiuchi - 2nd
Niah Maea - 2nd
Brooke Kawamura - 2nd
Mia Schmidt - 2nd
Kyle Corley - 2nd
Trinity Oshiro - 2nd
Sean Creed - 2nd
James Harris - 2nd
Tanya Lopes - 3rd
Erik Corney - 3rd
Hunter Sato - 3rd

Also competed:  Jaeden Marn, David Lopes, Cherise Mori, Jaryn Kawamura, Paxton Horiuchi and Jordan Morifuji.

 

 

2011 HILO HONGWANJI JUDO INVITATIONAL - Oct. 2, 2011 (Hilo, Hawaii)

Megen Horiuchi - 1st Place
Paxton Horiuchi - 2nd Place
Dani Nakamoto - 1st Place
Jamie Cambra - 1st Place
Lindsey Cambra - 2nd Place

 


2011 KAPOLEI JUDO CLUB TOURNAMENT - Sep. 4, 2011

Paxton Horiuchi - 1st Place
Megen Horiuchi - 1st Place
Jasmine Moore - 1st Place
Niah Maea - 1st Place
Brooke Kawamura - 2nd Place
Tanya Lopes - 2nd Place
Trinity Oshirio - 2nd Place
Cherise Mori - 2nd Place
Jordan Morifuji - 2nd Place
Kahiwa Chong - 2nd Place
David Lopes - 3rd Place
Isaiah Roberts - 3rd Place
Erik Courtney - 3rd Place

Jaryn Kawamura - did not place but played aggressively in his big bracket.

 

 


2011 HODOKAN JUDO CLUB TOURNAMENT - Aug. 14, 2011

Niah Maea - 1st Place
Kahiwa Chong - 1st Place
Paxton Horiuchi - 2nd Place
Megen Horiuchi - 2nd Place
Tanya Lopes - 2nd Place
Kulika Corpuz - 2nd Place
Aliana Corpuz - 2nd Place
Brooke Kawamura - 3rd Place
Jamie Cambra - 3rd Place

Also competing:  Lindsey Cambra, Jaryn Kawamura, David Lopes

 


2011 SHOBUKAN JUDO CLUB TOURNAMENT - June 26, 2011
FULL RESULTS

Dani Nakamoto - 1st place
Tanya Lopes - 2nd place
Brooke Kawamura - 2nd place
Kulika Corpuz - 2nd place
Aliana Corpuz - 2nd place

Also competing:  Jaryn Kawamura, David Lopes, Megen Horiuchi, Paxton Horiuchi, Jamie Cambra.

 

 

2011 PUNA HONGWANJI JUDO TOURNAMENT - June 18, 2011

Paxton Horiuchi - 1st Place
Shaena Peralto - 1st Place
Dani Nakamoto - 1st Place

Also competing was Megen Horiuchi (went 2 out of 5 matches)

 


2011 BOYS & GIRLS CLUB JUDO TOURNAMENT - June 12, 2011

Tanya Lopes - 1st place
Marsha Goriainova - 1st place
Benjamin Anderson - 1st place
Paxton Horiuchi - 2nd place
Megen Horiuchi - 2nd place
Brooke Kawamura - 2nd place
Jaryn Kawamura - 2nd place
Erik Cortney - 2nd place
Kyle Corley - 2nd place
Logan Corley - 3rd place
David Lopes - 3rd place

 

 

RESULTS FROM THE 2011 HHSAA STATE JUDO CHAMPIONSHIPS held at the Stan Sheriff Center at UH - May 7, 2011.

Boys

Team-1. Moanalua 59, 2. Mililani 48, 3. Kamehameha Kapalama 45, 4. Roosevelt 38, t5. Maryknoll 32, t5. Mid-Pacific 32, 7. Punahou 25, 8. Kahuku 21, 9. Iolani 20, 10. Leilehua 19, t11. Kalani 16, t11. Kapolei 16, t11. Waiakea 16, 14. Hilo 14, t15. Campbell 12, t15. Farrington 12, t15. Kaimuki 12, 18. Damien 10, 19. Lutheran 9, t20. Maui High 7, t20. Pearl City 7, t22. Aiea 3, t22. Baldwin 3, t22. Konawaena 3, t22. McKinley 3, t22. St. Louis 3.

108-1. Joshua Terao, Mid-Pacific; 2. Kelson Onigama, Moanalua; 3. Chasen Yuu, Roosevelt; 4. Jarrett Pagdilao, Maui High; 5. Landon Arimoto, Mililani; 6. Justin Raymond, Konawaena.

114-1. Brendan Chang, Maryknoll; 2. Cody Fernandez, Roosevelt; 3. Alec Ikei, Mililani; 4. Jacob Deguzman-Arakaki, Kamehameha Kapalama; 5. Chad Patulingan, Moanalua; 6. Bradley Suda, McKinley.

121-1. David Terao, Mid-Pacific; 2. Brant Tsuda, Moanalua; 3. Zach Kido, Campbell; 4. Ryan Oda, Punahou; 5. Logan Yamamoto, Iolani; 6. Skye Yonamine, Kamehameha Kapalama.

132-1. Tyler Kono, Kapolei; 2. Jon Kitamura, Moanalua; 3. Tyler Omori, Mililani; 4. Cody Uyejo, Mililani; 5. Korey Higa, Damien; 6. Travis Kamioka, Aiea.

145-1. Tyler Yonemori, Waiakea; 2. Jonah Hoshino, Kamehameha Kapalama; 3. Evan Uehara, Punahou; 4. Todd Murakawa, Punahou; 5. Jordan Enos, Hilo; 6. Brandon Lum, Iolani.

161-1. Jordan Ogata, Mililani; 2. Chaeden Grace-Reyes, Farrington; 3. Isaiah Kanakanui, Hilo; 4. Spencer Kiehm, Iolani; 5. Royce Mori, Damien.

178-1. Justin Fujiwara, Moanalua; 2. Randy Ishitani, Roosevelt; 3. LJ Remillard, Punahou; 4. Tevin Miyahara, Leilehua; 5. Dan Grocki, Punahou; 6. Brentyn Lee, Moanalua.

198-1. Myer Alokoa, Kalani; 2. James Lloyd, Kaimuki; 3. Dayton Furuta, Mililani; 4. Matthew Lee, Moanalua; 5. Matt Noguchi, Iolani; 6. Christian Constantino, St. Louis.

220-1. Dane Paihi Pestano, Kamehameha Kapalama; 2. Jheryl Makaiau, Kahuku; 3. Kyle Tsubota, Lutheran; 4. Demetrus Roby, Pearl City; 5. Weston Akamine, Roosevelt; 6. Reis McKee, Baldwin.

275-1. Lukela Los Banos, Maryknoll; 2. Jaryn Villegas, Leilehua; 3. Simeon Vierra, Kahuku; 4. Jesse Kaluiokalani, Kamehameha Kapalama; 5. Robert Lateselu, Kahuku; 6. Joey Choi, Campbell.

Girls

Team-1. Punahou 58, 2. Pearl City 56, 3. McKinley 53, 4. Kamehameha Kapalama 38, 5. Kapolei 37, 6. Roosevelt 35, 7. Kahuku 24, 8. Iolani 23, 9. Castle 21, 10. University 19, 11. Moanalua 18, t12. Farrington 16, t12. Kaiser 16, t14. Kalani 14, t14. Kamehameha Hawaii 14, t16. King Kekaulike 12, t16. Mililani 12, 18. Waipahu 10, t19. Campbell 9, t19. Konawaena 9, 21. Leilehua 7, 22. Waiakea 5, t23. Baldwin 3, t23. Hilo 3, t23. Kamehameha Maui 3.

98-1. Kaelyn Canyete, Kapolei; 2. Marina Higa, McKinley; 3. Megan Aina, Kamehameha Hawaii; 4. Mary Jane Garcia, Waipahu; 5. Kristyn Takai, Moanalua; 6. Thai Ha Sloan, Punahou.

103-1. Marissa Rogers, McKinley; 2. Angela Enos, Roosevelt; 3. Kimmi Lum, University; 4. Breanne Takaesu, Pearl City; 5. Lauren Dias, Mililani; 6. Alexis Raia, Moanalua.

109-1. Brittany Balanay, McKinley; 2. Nicole Taniguchi, Punahou; 3. Diane Mikuni, Kapolei; 4. Shana Dilliner, Kamehameha Kapalama; 5. Uy-Di Nancy Le, Kalani; 6. Alanda Nguyen, Farrington.

115-1. Bree Rapoza, Kamehameha Kapalama; 2. Amber Hakkei-Nagaoka, Castle; 3. Ayame Higa, McKinley; 4. Alyssa Miya, Leilehua; 5. Ilisha Badua, Kapolei; 6. Christine Rioca, Waipahu.

122-1. Marissa Fukunaga, Roosevelt; 2. Taylor Castro, Pearl City; 3. Brittney Shinsato, Kalani; 4. Kaela Shiigi, Iolani; 5. Carmela Go, Farrington; 6. Tiare Mashima, Kamehameha Kapalama.

129-1. Chrissy Chow, Punahou; 2. Kianna Borengasser, Kamehameha Kapalama; 3. Kasie Kashimoto, Iolani; 4. Phairin Hicks, Mililani; 5. Jasmine Brown, Moanalua; 6. April Rilles, Farrington.

139-1. Mindy Chow, Punahou; 2. Uilani Freitas-Smith, Kahuku; 3. Rachel Factora, Campbell; 4. Tara Srirangarajan, Iolani; 5. Kanani Silva, Waiakea; 6. Lahi Kanakanui, Hilo.

154-1. Tiara Kaye, Punahou; 2. Megan Alexander, King Kekaulike; 3. Mylinda Jefferson, Pearl City; 4. Brandi Lopez, Kapolei; 5. Nissi Flores, Kamehameha Hawaii; 6. Nicolina Pascua, University.

172-1. Makana Borden, Kaiser; 2. Kacie Awa, Pearl City; 3. Aimee Shiraki, Konawaena; 4. Brianna Jeffries, Roosevelt; 5. Joo Yeon Kang, Moanalua; 6. Sydney Ibarra, Baldwin.

220-1. Sanoe Spencer, Pearl City; 2. Libby Petrie, Kahuku; 3. Patrice Yamane, Castle; 4. Angela Kim, University; 5. Drea Colobong, Farrington; 6. Kristin Miyahira-Dumara, Kamehameha Maui.

OIA JUDO CHAMPIONSHIPS  - April 23, 2011 at Leilehua High School
SOURCE: The Honolulu Star Advertiser

Boys
108--1. Kelson Onigama, Moan; 2. Landon Arimoto, Mil; 3. Brandt Kageno, McK.
114--1. Cody Fernandez, Roos; 2. Bradley Suda, McK; 3. Chad Patulingan, Moan.
121--1. Brant Tsuda, Moan; 2. Zach Kido, Camp; 3. Daven Shitabata, Cast.
132--1. Tyler Kono, Kapo; 2. Jacob Palimoo, Moan; 3. Travis Kamioka, Aiea.
145--1. Trevor Kalawaia, Kah; 2. Kanioa Marumoto, Kapo; 3. Shaye Sakanoi, PC.
161--1. Chaeden Grace-Reyes, Farr; 2. Jordan Ogata, Mil; 3. Sage Yoshida, Moan.
178--1. Randy Ishitani, Roos; 2. Tevin Miyahara, Lei; 3. Justin Fujiwara, Moan.
198--1. Myer Alokoa, Kaln; 2. James Llyod, Kaim; 3. Eric Ferriera, Farr.
220--1. Jheryl Makaiau, Kah; 2. Demetrus Roby, PC; 3. Weston Akamine, Roos.
275--1. Joey Choi, Camp; 2. Tyler Kunishige, Roos; 3. Simeon Vierra, Kah.
Girls
98--1. Marina Higa, McK; 2. Kaelyn Canyete, Kapo; 3. Taylor Vidad, PC.
103--1. Marissa Rogers, McK; 2. Lauren Dias, Mil; 3. Angela Enos, Roos.
109--1. Brittany Balanay, McK; 2. Uy-Di Nancy Le, Kaln; 3. Diane Mikuni, Kapo.
115--1. Ayame Higa, McK; 2. Ilisha Badua, Kapo; 3. Amber Hakkei-Nagaoka, Cast.
122--1. Marissa Fukunaga, Roos; 2. Brittney Shinsato, Kaln; 3. Taylor Castro, PC.
129--1. Phairin Hicks, Mil; 2. Estee Trani, Kapo; 3. April Rilles, Farr.
139--1. Uilani Freitas-Smith, Kah; 2. Rachel Factora, Camp; 3. Khrysten Gameng, Camp.
154--1. Mylinda Jefferson, PC; 2. Brandi Lopez, Kapo; 3. Rosemarie Agtina, Wail.
172--1. Makana Borden, Kais; 2. Brianna Jeffries, Roos; 3. Kacie Awa, PC.
220--1. Sanoe Spencer, PC; 2. Patrice Yamane, Cast; 3. Libby Petrie, Kah.


ILH CHAMPIONSHIPS held on April 23, 2011 (Varsity) and April 21 (Int./JV)

KeliAnn Tamloo - 2nd place (Kamehameha) , Qualified for State Championships

Miki Kubo - 3rd place (Punahou) , Qualified for State Championships

Dani Nakamoto - 3rd place (Iolani) ,  Intermediate Division

 

2011 Pearl City Hongwanji Judo Club Tournament - April 10, 2011
FULL RESULTS

Niah Maea - 1st Place
Marsha Goriainova - 1st Place
Paxton Horiuchi - 3rd Place
Megen Horiuchi - 3rd Place
KeliAnn Tamloo - 3rd Place
Jaeden Marn - 3rd Place
Evan Arakawa-Hall - 3rd Place

 

 

2011 9th Annual Kelvin Mori Memorial Judo Tournament
hosted by Wadokan Judo Association - March 20, 2011 

FULL RESULTS

Lindsey Cambra - 1st place
Niah Maea - 2nd place
Jayden Marn - 2nd place
Megen Horiuchi - 2nd place
Paxton Horiuchi - 3rd place
Diego Guerrera - 3rd place
KeliAnn Tamloo - 3rd place

Also competing - Jamie Cambra